مکان های دیدنی

10 معماری تاریخی جهان

ایا صوفیه

ما در این محتوا قصد داریم به معرفی 10 معماری تاریخی جهان بپردازیم. در این لیست 10 تایی توانایی مهندسان و هنرمندان هر نژاد از انسان ها را می توانید مشاهده نمایید ما سعی کردیم که براساس جذابیت تاریخی و بصری این لیست را مرتب نماییم. اگر قصد جهانگردی دارید این لیست می تواند جزو مکان های پر بازدید شما قرار گیرد.

1- موزه گوگنهایم واقع در اسپانیا

موزه گوگنهایم

در این قسمت از محتوای معرفی 10 معماری تاریخی جهان  می خواهیم به شما موزه گوگنهایم با معماری باورنکردنی معرفی نماییم. این بنای تاریخی در شهر بیلبائو ساخته شده است.  درب آن در سال 1997 میلادی به روی مردم باز شده است. این موزه توسط فرانک گری طراحی و ساخته شده است. شاید از خود بپرسید که چرا باید وقت خود را صرف مشاهده این بنا کنم. اولین ویژگی خاص این بنا این است که شبیه به یک قوطی باز کن طراحی شده است. درواقع جزو جاذبه های گردشگری معماری مدرن به حساب می آید. این بنا به وسیله بلوک های به هم وصل شده به وجود آمده است و دارای قطعاتی از جنس تیتانیوم می باشد. در این موزه می توانید آثار زیبای هنرمندان معاصر را مشاهده نمایید.

نکته نهایی و جذاب این بنا این است که در طراحی این بنا از پله برای رسیدن به طبقات بالاتر استفاده نشده است. بلکه از راهرویی مارپیچ برای رسیدن به طبقات بالا استفاده می شود.

2- قصر پوتالا واقع در تبت

قصرها همیشه برای همه مردم زیبایی و ابهت خاصی داشته اند در این قسمت از محتوای معرفی 10 معماری تاریخی جهان می خواهیم مرتفع ترین قصر دنیا را به شما معرفی نماییم.

قصر پوتالا

این بنا را می توانید در در بلندترین مکان شهر لهاسا پیدا کنید. این شهر در گذشته پایگاه سیاست مداران تبتی و همچنین استراحت گاه زمستانی دالای لاما بوده است. قصر پوتالا دارای 13 طبقه می باشد و به سبک معابد سنتی بودائی ها ساخته شده است. صدها اتاق می توانید در این مبعد بودائی پیدا کنید.

در کتاب های تاریخی ذکر شده است که برای ساخت این معبد از هفت هزار کارگر استفاده شده است. نکته این جاست که این معبد در قرن هفتم میلادی و با تجهیزات آن زمان ساخته شده است. در زمان کنونی قصر پوتالا جزو موزه های چین به حساب می آید و اسم آن در فهرست میراث یونسکو ثبت شده است و ارزش بین المللی دارد.

3- کتابخانه اسکندریه واقع در مصر

کتابخانه اسکندریه

کتابخانه اسکندریه واقع در مصر نشان دهنده مصر نوین می باشد و این بنا در کنار اهرام ثلاثه مصر به مصر هویت می دهد. اگر عکس کتابخانه اسکندریه را مشاهده نمایید مانند صفحه ای است که با زاویه ای کوچک کار گذاشته شده است. سال ساخت این کتابخانه 20002 می باشد و به همین دلیل یکی از پدیده های معماری نوین به شمار می رود. طرح اصلی این کتابخانه از یکی از مهم ترین ساختمان های کلاسیک جهان که در قرن سوم میلادی در همین شهر وجود داشته است، اقتباس شده.

شاید شما هم برایتان سوال پیش بیاید که چرا باید به ساختمان زاویه بدهند؟

جواب این سوال ریشه در باورهای مردم مصر دارد. مردم مصر باور دارند که خورشیدی دیگر در دریای مدیترانه شروع به درخشش می کند. نکته جالب اینجاست که در این کتابخانه می توان بیش از 8 میلیون جلد کتاب قرار داد.

4- ساگرادا فامیلیا واقع در اسپانیا

کلیسا با معماری اروپایی و نوین یکی شده است.در این قسمت از محتوای معرفی 10 معماری تاریخی جهان  می خواهیم کلیسایی با معماری عجیب و غریب را به شما معرفی نماییم. معماری که تا به حال مثل آن را مشاهده نکرده اید.

ساگرادا فامیلیا

اگر به دنبال شگفت انگیزترین کلیساهای جهان می گردید اولین کلیسایی که باید به دیدن آن بروید ساگرادا فامیلیاست. طراح این ساختمان شگفت انگیز آنتونیو گادی نام دارد. شباهت زیادی بین برج و باروهای این کلیسا با دستان هشت پا وجود دارد انگار که هشت پایی درون ساختمان پنهان شده و فقط پاهای آن معلوم است.

جالب است بدانید که ساخت این پروژه هنوز به اتمام نرسیده زیرا طراح آن بسیار بلند پرواز و آرمان گرا بود به همین دلیل طبق آخرین خبرها ساخت کلیسا در سال 2026 به پایان می رسد. دقیقا در یک صدمین سالگرد مرگ آنتونیو گادی. این ساختمان دارای سه سردر 18 برج می باشد که بلندترین برج آن 170 متر ارتفاع دارد.

اگر عبورتان به بارسلونای اسپانیا افتاد حتما به این کلیسا سر بزنید زیرا جزو جاذیه های گردشگری این شهر به حساب می آید.

5- تاج محل واقع در هندوستان

اگر دنبال داستان های عاشقانه می گردید، تاج محل جزو بناهایی است که باید به آن سر بزنید. این بنا برای گرامی داشت یاد همسر ایرانی شاه هندوستان بنا شده است و رابیندرانات تاگور از آن به عنوان قطره اشکی بر چهره ابدیت یاد کرده است.

تاج محل

این بنا در آگرای هند واقع شده است و دلیل آن مرگ نا به هنگام همسر ایرانی پادشاه هند است. همسر پادشاه در زمان زایمان چهاردهمین شاهزاده در سال 1631 میلادی از دنیا رفت و پادشاه بسیار از این واقعه متاثر شد به همین دلیل دستور ساخت این بنا را داد تا یاد همسر ایرانی خود را تا ابدیت برای همه مردم دنیا حفظ نماید.

6- مسجد امام یا نقش جهان واقع در ایران

مسجد امام یا نقش جهان در شهر اصفهان واقع در ایران قرار دارد.می توان این بنا را جزو عجایب معماری جهان به شمار آورد زیرا در سرتاسر سطوح داخلی و خارجی آن از کاشی های آبی رنگ برای زیبایی آن استفاده شده است.

مسجد امام یا مسجد نقش جهان

ساخت این مسجد در قرن 17 میلادی آغاز شد. گنبد مرکزی آن دارای ارتفاع 54 متر می باشد و ایوان مسجد دارای ارتفاع 30 متر است. از عجایب دیگر مسجد می توان به زاویه 45 درجه ای آن نسبت به میدان اشاره کرد که باعث می شود مسجد روبرو کعبه قرار بگیرد و مسیر قبله مسلمانان را مشخص می کند. این نمادی بر برتر بودن معماری ایران در دوره صفویه است.

لازم به ذکر است که با توجه به کاشی کاری های سطح خارجی مسجد، رنگ مسجد با کم و زیاد شدن تابش خورشید تغییر میکند یعنی در طول صبح یک رنگ دارد و در طول ظهر رنگی دیگر

7- قصر زمستانه واقع در روسیه

قصر زمستانه

قصر زمستانه در کنار رودخانه نوا در سنت پطرزبورگ جای گرفته است. این ساختمان زیبا توسط فراچسکو بارتولومئو راسترلی طراحی و ساخته شده است. رنگ این قصر پسته ای و سفید است. هدف از ساخت قصر، ایجاد اقامتگاهی شاهانه برای فصل زمستان برای استقبال از تزار روسیه بوده است. این ساختمان مثل یک بلوک طراحی شده و تمام جزئیاتی که در طراحی دوره باروک مشاهده می شود، در این قصر هم دیده می شود. در این قصر تعداد زیادی مجسمه وجود دارند که قصد شیرجه زدن در رودخانه نوا را دارند.

8- دژ کردان یا قلعه الحصن واقع در سوریه

 

دژ کردان

قدمت قلعه الحصن حدود 800 سال است که در یکی از بلندی های سویه واقع شده است. تی یی لورنس که یکی از تاریخ شناسان دوره حاظر است لقب زیباترین قلعه جهان را به این دژ داده است. جالب است بدانید که این قلعه با معماری قرون وسطایی بنا شده است و دارای بدنه ای محکم و ظخیم است. در داخل قلعه بناهایی مانند کلیسا، حمام، سالن های بزرگ و سرسرا وجود دارد.

زیبایی طبیعت هم دست به دست این دژ داده است تا شگفت انگیزی آن را چند برابر کند منظور همان علف های هرزی است که در جای جای دیوار و کف قلعه رشد کرده اند.

9- موزه اسکار نیمییر واقع در برزیل

موزه اسکار نیمییر

اسکار نیمییر طراح و خالق این موزه اسم خود را بر آن نهاده است.این شخص تاثیر زیادی در به وجود آمدن برزیلیا یا همان برزیل امروزی داشته است.در مواجه شدن موزه اسکار، دو اتفاق رخ می دهد یا از مشاهده موزه حیرت زده می شوید یا از بنای آن متنفر می شوید و هیچ حد وسطی وجود ندارد.

در این بنا می توان گالری اصلی، راهروی شیب دار، آب نما و نمای بالایی زر رنگ را مشاهده نمود. فضای داخلی این بنا به موزه شچم معروف است جایی که زیبایی و حیرت خالق آن را مشاهده می کنید.

10-ایاصوفیه واقع در ترکیه

ایا صوفیه

مهم ترین نماد شهر استانبول بنای ایاصوفیه می باشد که در قلب پایتخت این کشور واقع شده است. چهار مناره سنگی فوق العاده زیبا، به این بنا زیبایی حیرت انگیزی بخشیده اند. این بنا در صده ششم میلادی بنا شده است جالب است بدانید که این بنا در ابتدا یک کلیسا ارتودوکس بوده است . اما بعدها به مسجد تبدیل شده است.شاید همین امر هم باعث زیبایی آن شده باشد. موضوع جالب دیگر این است که از سال 1935 میلادی به بعد از این بنا به عنوان موزه استفاده می شود.

در آخر از توجه شما به محتوای معرفی 10 معماری تاریخی جهان سپاسگزاریم. با تهیه آجر مینیاتوری مینی بیلد می توانید ماکت بنای تاریخی مورد علاقه خود را بسازید.

اگر شما می خواستید لیستی از معرفی 10 معماری تاریخی جهان بسازید، کدام بناهای تاریخی را معرفی می کردید؟

Views: 48

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =